Není štětec jako štětec, byť se laickým očím na první pohled mohou jevit stejně. Kulaté a ploché štětce možná vypadají podobně, ale každý typ je vhodný pro jiný druh malování. Nástroje malých i velkých umělců lze přirovnat k autům. Ta sice všechna jezdí a nějakým způsobem vás dostanou z bodu A do bodu B, ovšem jedno je ideální do města, zatímco druhé se hodí do přírody nebo na závodní okruh. A špatná volba vozu vám může zkazit zážitek z cesty, i když řízení milujete. Proto je nutné uzpůsobit výběr plánovanému využití. V čem tkví rozdíl mezi kulatými a plochými štětci? A kdy který typ použít?
Dělení štětců podle tvaru
Štětce se dělí na kulaté a ploché.
První jmenované jsou zakončené tenkou špičkou, díky které lze malovat jemné linie a zdokonalovat obrázky do těch nejmenších detailů. Mají kulaté břicho, které v sobě udrží hodně barvy a při použití rozředěné barvy s nimi můžete prostřednictvím měkkých tahů nastínit počáteční kompozici. Hustou barvou nasátými kulatými štětci po sobě zanechávají energické stopy, což dodá obrazu dynamický rozměr.
Druhé mají čtvercový konec s dlouhými chlupy, takže nasají více barvy a namalujete s nimi širší stopu. Proto je využijete zejména pro malbu na větší ploše nebo při tvorbě dlouhých plynulých tahů. Ale hranou či špičkou plochých štětců zvládnete vytvořit i jemnou rovnou linku.
Velikost štětců
Jedním z nejdůležitějších kritérií u výběru kulatých štětců je jejich velikost, neboli tloušťka. U plochých štětců doporučujeme také sledovat i tvar horní hrany. Ten může být rovný, jednostranně zkosený, oboustranně zkosený nebo zaoblený. Důvod je prostý – každý tvar zanechává trochu jinou stopu. Výsledek snahy o namalování stejného motivu při použití kulatého a plochého štětce tedy bude vypadat zcela odlišně.
Materiál
Při výběru vhodného štětce byste měli brát v potaz i materiál, z něhož je vyrobený. Přírodní štětce (které mohou být štětinové nebo vlasové) zanechávají v barvě viditelnou stopu, takže okamžitě víte, kterým směrem a jak jste táhli. Tím vytvoříte až plasticky vypadající strukturu, což dílu vdechne krásný umělecký nádech. Využijete je také při stínování, zejména pak technikou dry brush.
Naproti tomu syntetické štětce jsou mnohem jemnější, takže s nimi hravě docílíte jednolité hladké plochy a celkový výsledek tak bude působit mnohem více realisticky. Díky jejich naprosté univerzálnosti mají široké využití – od nanesení kontury, přes vybarvení velké plochy až po precizní namalování finálních detailů.
Hobby nebo profi použití
Potřebujete vybavit vašeho školáka na výtvarku a tušíte, že se o obsah svého kufříku asi nebude úplně vzorově starat a příští rok vás čeká opětovný nákup? Pro běžné školní malování doporučujeme štětce značky Spoko. Mají velmi příznivou cenu, ale pro tyto účely i naprosto odpovídající kvalitu. Skvělou variantu představují i štětce Pelikan Griffix, které jsou vhodné i pro nejmenší děti. Milovníci vodových či akvarelových barev si okamžitě zamilují vodní štětce Pentel, jež můžete naplnit vodou.
Baví vás malování a chcete si dopřát nadstandardní štětce? Nebo máte dokonce profesionální ambice? V takovém případě vyzkoušejte špičkové štětce značky Da Vinci, které zaručeně splní vaše očekávání. A dost možná i předčí.