Jak to vypadá, když je čtvrt na jednu, na čtyři, na osm nebo na dvanáct? V jaké poloze jsou ručičky v půl druhé, v půl sedmé nebo v půl jedenácté? Kam ukazuje delší ručička a kam kratší? Prohlédněte si jejich polohu každou čtvrthodinu a půlhodinu.
První tabulka slouží jako výuková a je pro přehled. Druhou tabulku je třeba vytisknout pro procvičení a ručičky dokreslit. Následně můžete vystříhat políčka s hodinami a správně je doplnit zpět do tabulky. Možnosti hrátek s časem jsou nepřeberné. Tak co? Už víte, kolik je hodin?
Blíží se celá! V jaké poloze jsou ručičky hodin v celou hodinu a ve tři čtvrtě? Jak moc potrápí tři čtvrtě na devět a tři čtvrtě na tři? A jak vypadá půlnoc či poledne a jak šest hodin?
Prohlédněte si společně přehledovou tabulku s polohami ručiček v jednotlivé časy, vytiskněte tabulku k procvičení a doplňte ručičky i tam. Procvičovat můžete různě. Jednotlivá políčka s ciferníky můžete vystříhat a doplňovat zpět na místo, nebo naopak vystříhat popisky s časovými údaji. Přesnost je výsadou králů, ovládněte hodiny ještě dnes!
Za pět půl a za deset celá? Už vás na ciferníku či v digitálním zápisu nic nepřekvapí? Vytiskněte si tabulku k procvičení. Někde je třeba doplnit ručičky na ciferník, jinde naopak doplnit číselný zápis časového údaje. V první tabulce si můžete vše zkontrolovat, potom vzít do ruky nůžky, tabulku rozstříhat a procvičit vše znovu!
Určeno pro žáky 1. stupně základních škol.