Se šípkovou, nebo se zelím? Známé dilema, které řeší myslivci ve filmu Slavnosti sněženek. Sportovní fanoušci se odnepaměti přou o to, zda je lepší Sparta či Slavia. Návštěvníci restauračních zařízení mají jasno, pokud dostanou na výběr mezi vínem a pivem. A výtvarníci se často dělí na ty, již preferují suché pastely a ty, kteří dávají přednost těm olejovým. V dnešním článku si vysvětlíme, v čem se liší. Ať víte, do jakého tábora patříte.
Co jsou pastely?
Ať je hned na úvod jasné, o čem bude řeč – pastely představují výtvarnou techniku, která umožňuje jak malovat, tak kreslit. Jsou nesmírně populární, protože s nimi lze tvořit nádherné barevné obrazy, aniž byste potřebovali štětce, vodu nebo ředidla. Stačí pouze balení pastelových tyčinek, papír a fixativ, popřípadě lak na vlasy. Díky značnému množství pigmentu mají intenzivní barvy a práce s nimi je velmi rychlá. Dělí se na suché a olejové.
Suché pastely
Suché, občas označované i jako měkké či prašné křídy, jsou velmi křehké a vykouzlíte s nimi opravdu intenzivní tóny. Skvěle se vrství a snadno mísí. To většinou probíhá pomocí prstů, takže počítejte s tím, že při práci s nimi vzniká hodně barevného prášku, a proto se pravděpodobně ušpiníte. Ale buďte bez obav – půjde to vyprat. Pro jistotu však doporučujeme obléct si nějaké starší oblečení. Umělci, kteří mají suché ruce či trpí ekzémem, mohou ke stínování a roztírání prachu použít papírovou utěrku.
Mezi nejoblíbenější suché pastely tradičního typu patří prašné křídy z řady Toison D´or 8512 a Toison D´or 8515 od firmy Koh-i-noor, které jsou ideální pro stínování kresby, kombinování barev a tvorbu odstínů. Poslední dobou jsou ale čím dál populárnější i pastely ve dřevě, například produkty společnosti Stabilo. Jejich pastely v tužce CarbOthello nabízíme ve variantě po 12, 24 a 60 kusech. Ocení je především nároční školáci, studenti umění a amatérští či začínající umělci. Disponují totiž všemi vlastnostmi klasických pastelů, ale jejich tuha se může ořezávat, stejně, jako u běžných pastelek. Proto se hodí i na drobné detaily.
Je také záhodno zmínit, že suché pastely i pastely v tužce používají jako pojivo, které drží pigment pohromadě, gumu nebo pryskyřici. Proto se mohou vzájemně mísit a lze je bez problému používat v jedné kresbě či malbě.
Olejové pastely
Olejové pastely používají jako pojivo olej nebo vosk, díky čemuž mají jedinečnou texturu, která připomíná olejomalbu. Jenže kvůli tomu je nelze mísit s jinými druhy pastelů. Ale to vůbec nevadí. Jsou totiž opravdu jasné, zářivé a snadno se rozmazávají, vymývají i stínují. K tomu však doporučujeme použít terpentýnový olej nebo minerální líh.
Nám i zákazníkům se dlouhodobě osvědčují olejové pastely Pentel, které nabízíme v balení po 12, 16 a 36 kusech. Jejich velmi živé a stálé barvy se míchají přímo na papíře, hrot lze ořezat do špičky a kreslíte s nimi stejně, jako s tužkou. Doporučujeme je nejen školákům, ale i začínajícím a pokročilým umělcům.