UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
UPOZORNĚNÍ: Od 25. do 26. listopadu 2021 bude probíhat plánovaná údržba našich stránek, které budou po tuto dobu nedostupné.
obycejna-tuzka

Věčná a neobyčejně obyčejná tužka

Obyčejná tužka je nezbytností nejen všech školních penálů, ale i všech pracovních stolů, kanceláří a domácností. Kde by se nějaká nenašla? A kde žádná není, vždycky přijde moment, kdy se hodí a hledá. Jak vybrat obyčejnou tužku, čím se liší a prochází tato oblast vůbec nějakou inovací? Čtěte dál a vybírejte nejen do školních penálů.

Jak tužky dělíme?

Jedno z mála známých kritérií, jak tužky rozlišovat, je tvrdost tuhy. „V případě běžné grafitové tužky je tuha složena ze směsi grafitu a jílu. Poměr těchto složek pak určuje tvrdost tuhy. Čím více grafitu, tím je tuha měkčí, čím více jílu, tím je tuha tvrdší,” vysvětluje Dagmar Valoušková, brand manažerka značky Maped a Faber-Castell ze společnosti Activa. Každá tužka nese označení své tvrdosti – buď B (black) to jsou měkké tuhy, nebo H (hard) to jsou tvrdé tuhy. Vybírat tak můžeme na celé škále od 10B (tedy nejměkčí), přes HB na středu, až po 10H (tedy nejtvrdší).

“S dostatečně tvrdou tuhou se můžeme pustit do rýsování a přesných kontur písma, protože stopa je velmi tenká. S měkkou tuhou se zase lépe kreslí, skicuje a stínuje. Samozřejmě vždy záleží také na tlaku, jaký na tužku vyvineme,” vysvětluje dále Dagmar Valoušková. Čím je tuha měkčí, tím tmavší stopu také zanechá a snáze se rozmazává nebo gumuje. V čem se liší tužka a pastelka? Rozdíl je v tom, že tuha pastelky neobsahuje grafit, ale přidávají se do ní barevné pigmenty.

Jak najít kvalitní tužku

Tuha je pro tužku zcela zásadní, není ale tím jediným. “Důležitá je i kvalita dřeva, ze kterého je vyrobeno pouzdro. Projeví se to například při ořezávání tužky. Nekvalitní dřevo se snadno rozlomí. Dalším podstatným měřítkem jsou laky, které byly použity při výrobě a měly by být zdravotně nezávadné. Do tužky se mnohdy bezděčně zakousne nejen dítě, ale i dospělí,” popisuje paní Valoušková. Dalším důležitým měřítkem je i ergonomie.

Klasický tvar tužky je ten šestihranný nebo kulatý. Dnes už je samozřejmě zase o trochu více možností. Například trojhranné tužky pro podporu správného úchopu malých školáků. Oblíbené jsou tužky Faber-Castell Grip Jumbo, které mají malé gumové body po těle tužky, které je trochu masivnější a dětem se tak lépe drží. Benefity pro správný úchop nabízí i tužky STABILO Easy Graph, které jsou trojúhelníkového tvaru a nabízí prohlubně pro pohodlnější držení. Pozor, tužka se liší ve variantě pro praváky a leváky.

Mikrotužky, versatilky a jiné speciality

“Mikrotužka je speciálním nástrojem, kde tuhy nejsou vlepeny do dřevěného pouzdra, ale jsou volně vloženy a doplňovány do zásobníku, kde se díky automatickému mechanismu posouvají do hrotu tužky,” popisuje Dagmar Valoušková. Mikrotužky jsou oblíbeným nástrojem pro rýsování – tuha se nemusí ořezávat a je v podstatě stále tenká, nesmí se na ni ale příliš tlačit, snadněji se láme. Jsou vhodné při používání šablon, k dispozici jsou tuhy už od 0,35 mm.

Tužka a inovace?

Potřebuje něco, co je samo o sobě tak dokonale jednoduché ještě nějakou inovaci? Ano! I tady se pohrává nejen s designem, ale i s materiály. “Za zmínku stojí, že v posledních letech se pro výrobu tužky již nepoužívá pouze dřevo, ale existují také tužky, které mají tělo vyrobené z plastu. To je pak odolnější proti mechanickým tlakům, dokonce se dá lehce ohnout. Francouzská značka Maped letos představila novinku – tužky Black´Peps Energy, které se vyrábí z recyklovaného plastu a zároveň nesou trendy motivační vzkazy,” dává příklad Dagmar Valoušková z Activy.

Doplňky

Nezbytností ke každé tužce je kvalitní ořezávátko. Školáci jistě ocení zejména ta se zásobníkem, aby nemuseli každou chvíli odbíhat k odpadkovému koši. Myslete také na to, že řada tužek a pastelek určených pro menší školáky je silnější, praktickou volbou je tak ořezávátko se dvěma vstupy – pro klasickou i silnější tužku. Dokonce i ořezávátka dnes koupíte v ergonomické verzi, například u STABILO je opět najdete i v úpravě pro leváky pro přirozenější držení.

Druhým osvědčeným pomocníkem je kvalitní pryž, neboli guma na gumování. I tady jsou možnosti volby. Klasická guma na gumování, tak jak ji známe, se vyrábí z PVC a gumuje grafitové tužky či pastelky. Alternativou může být například vysunovací pryž, která vypadá jako silnější tužka. Dále existuje pryž umělecká, neboli tvárlivá. Připomíná něco mezi modelínou a žvýkačkou – dá se z ní tvarovat a trhat menší kousky. Je určena pro stírání přírodního i umělého uhlu a vyrobena je z přírodního kaučuku. Z praktického důvodu se prodává v plastové krabičce.

« Zpět
4.3 7 hlasů
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Doporučené příspěvky